Odstránenie výrastkov penisu erbiovým (Er:YAG) laserom

Papulózne výrastky (anglicky: Penile Pearly Papules – PPP) sa vyskytujú v oblasti žaluďa penisu. Prejavy zvyčajne nespôsobujú žiadne subjektívne obtiaže. Pacienta privedú na špecializované vyšetrenie v domnení, že sa jedná o nákazlivú chorobu – genitálne bradavice - kondylómy (condylomata acuminata). Hoci sú prejavy benígne a predstavujú len anatomickú anomáliu, ktorá je bežná u iných cicavcov (opice), u mnohých mužov tieto výrastky predstavujú vážny estetický problém a môžu byť príčinou strachu z pohlavne prenosnej choroby. Takto sú mnohokrát vnímané aj sexuálnym partnerom/partnerkou. V snahe zbaviť sa výrastkov býva pacient podrobený k až drastickým postupom, pri ktorých sa aplikuje zmrazenie, mechanické zoškrabovanie ostrou lyžičkou, aplikácia podofylínu prípadne iných agresívnych látok. Použitím agresívnych postupov vznikajú poranenia s prolongovaným hojením, nezriedka s následným jazvením a nezvratným poškodením estetiky penisu, hoci bez výraznejšieho efektu odstránenia výrastkov.

U pacienta s výrastkami penisu je samozrejme nutné urobiť zodpovedné odborné dermatovenerologické vyšetrenie, ktorým sa stanoví správna diagnóza a vylúčia sa prípadne iné choroby (choroby prenášané prevažne pohlavným stykom - STI – Sexually Transmitted Infections).

Nález na genitále môže byť aj kombinovaný, napríklad s infekčnými vírusovými genitálnymi bradavicami – kondylómami. Pacienta poučíme o benígnom charaktere prejavov. Ak požaduje úplné odstránenie výrastkov, vykonáme laserové ošetrenie erbiovým (Er:YAG) laserom. Zákrok, pri ktorom je nutné rešpektovať komplikované zákonitosti fotobiológie, je síce technicky náročný, ale po správnom vykonaní dochádza k extrémne presnému odstráneniu prejavov bez poškodenia okolitých tkanív. Výsledkom laserového ošetrenia erbiovým laserom je hladký žaluď penisu, na ktorom výrastky akokeby bez stopy zmizli. Následné obtiaže, prípadne poruchy citlivosti sme nezaznamenali u žiadneho pacienta. Ošetrenie je ambulantné, nebolestivé a hojí sa bez vzniku jaziev. V našom centre sme vykonali od roku 1998 desiatky ošetrení, opakované dorastanie prejavov sme nepozorovali ani roky po vykonaní zákroku. Problematiku sme prezentovali na medzinárodných kongresoch (link referencie).