Vyhladenie vrások preparátom botulotoxínu typu A

Aplikácia preparátu znamená dosiahnutie mladistvejšieho a sviežejšieho vzhľadu:

  • bez chirurgického zákroku
  • bez vzniku jaziev
  • bez testov a predchádzajúcich príprav
  • bez nutnosti rekonvalescencie po zákroku

Botulotoxín A je čistý prírodný proteín, ktorý uvoľňuje svaly zodpovedné za vytvorenie dynamických (mimických) vrások, vznikajúcich v procese starnútia. Úsmev, smiech i zamračenie, ako aj iné prejavy emócií spôsobujú kontrakcie tvárových svalov, ktoré naťahovaním kože vytvárajú dynamické vrásky a línie v rôznych častiach tváre. Sú to hlavne vrásky na čele, koreni nosa, alebo vejárikovité línie pri vonkajších očných kútikoch („vrania noha“ - “crows feet“, angl.). Aplikáciou preparátu u klienta dosiahneme uvoľnený výraz, ktorý výrazne pomáha docieliť žiadaný prirodzený vzhľad.

Ako botulotoxín typu A účinkuje?

Nízka dávka preparátu sa aplikuje tenkou ihličkou do špecifických svalov, kde dochádza k dočasnému prerušeniu nervosvalového prenosu vzruchu a tým k požadovanému svalovému uvoľneniu. Uvoľnenie svalov vedie k vypnutiu pleti, redukcii až k vyhladeniu nežiadúcich liniek a vrások.

Koľko trvá ošetrenie a čo je treba dodržať?

Zákrok trvá niekoľko minút a väčšina pacientov sa môže okamžite vrátiť k normálnym aktivitám. 4 hodiny po aplikácii sa nepredkláňajte, neľahnite si, nedotýkajte sa ošetrených oblastí, dôkladne precvičujte mimické svaly v miestach, kde sa preparát aplikoval, počas 2 dní sa vyhnite nadmernej fyzickej námahe, 2 týždne neabsolvujte kozmetickú masáž a ošetrenie pleti.

Ako dlho účinkuje?

Zlepšenie vrások je vidieť už niekoľko dní po aplikácii. Efekt pretrváva 4 a viac mesiacov, ale skutočná doba účinku je individuálna. Pri opakovaných aplikáciách sa účinok predlžuje až na 9 a viac mesiacov.

Je ošetrenie bezpečné?

Originálny preparát botulotoxínu typu A sa vyznačuje prvotriednou bezpečnosťou. Používa sa viac ako 15 rokov v estetickej medicíne, viac ako 25 rokov v neurológii a oftalmológii. Jeho použitie je zdokumentované mnohými odbornými publikáciami. Ošetrenie patrí medzi najčastejšie a najžiadanejšie v estetickej medicíne.

Môže sa preparát kombinovať s inými liečebne-korektívnymi metódami?

Botulotoxín typu A sa často používa ako súčasť kombinovanej liečby hlavne s intradermálnymi implantátmi na báze kyseliny hyalurónovej. Veľmi vhodná je aj kombinácia s laserovými ošetreniami (laserový peeling a resurfacing, neablatívna laserová fotorejuvenizácia-fotoomladenie), ako aj s lekárskym chemickým peelingom.

Je určený iba pre ženy?

Preparát sa aplikuje ženám aj mužom. Jeho účinnosť je rovnaká.

Kedy sa ošetrenie nevykonáva?

Aplikácia je kontraindikovaná pri infekcii v mieste plánovaných vpichov, alergii na zložky preparátu, v tehotenstve a pri kojení, u pacientov s periférnymi motorickými neuropatickými ochoreniami (napr. amyotropickou laterálnou sklerózou, motorickou neuropatiou) alebo neuromuskulárnymi junkčnými poruchami (napr. myasthenia gravis, Lambert-Eatonov syndróm), pri užívaní niektorých liekov (aminoglykozidy, aminochinolóny, cyklosporín, d-penicilamín, tubokurarín, gallamín, sukcinylcholín a iné).

Aké má nežiaduce účinky?

V ojedinelých prípadoch sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, ktoré sú vždy prechodné, nie trvalé. Môže to byť drobná modrinka v mieste vpichu, svrbenie, začervenanie, ojedinele prechodná asymetrická dysfunkcia mimických svalov v mieste aplikácie, ktorá je vždy reverzibilná.