Laserová liečba akné

Akné je bežné zápalové ochorenie kože, ktoré výrazne vplýva na kvalitu života. Progresia zápalu môže viesť k výrazným zmenám, ktoré sú esteticky mimoriadne rušivé. V liečbe akné sa využívajú rôzne postupy, od lokálne aplikovaných preparátov až po celkovo podávanú systémovú liečbu (antibiotiká, retinoidy, imunomodulanciá). Efekt zníženia zápalu sa zvyčajne prejaví až po niekoľkotýždňovej aplikácii. Problémom býva podráženie kože spôsobené intoleranciou prípravkov, alergické stavy a iné, systémové nežiadúce účinky, vyplývajúce s toxicity, prípadne teratogenity medikamentov.

Vyrážky pri akné potencuje ich kolonizácia baktériami, hlavne Propionibacterium acnes, proti ktorým organizmus vytvára zápalovú odpoveď. Ochorenie charakterizujú poruchy tvorby kožného mazu, ako aj stagnácia sekrétu v mazových žľazách. Zvýraznenie zápalovej reakcie pri hlbokých formách akné, pri ktorých sú narušené normálne pomery v podkoží, vedie až k vzniku jaziev.

Choroboplodné mikroorganizmy sú citlivé a hynú po aplikácii určitých vlnových dĺžok svetla. Optimálna liečba má mať dlhodobý efekt, ako aj minimálne miestne a systémové vedľajšie nežiadúce účinky.

Aplikáciou laserovej liečby pulzným farbivovým laserom s dynamickým chladením pokožky sa dosahuje výrazné zníženie zápalových prejavov akné sprevádzané výrazným vyblednutím začervenania chorobných prejavov. Stimulácia novotvorby kolagénu laserovým ošetrením prispieva k vyhladeniu kožných nerovností a jaziev. Výrazné pozitívne ovplyvnenie zaznamenávame aj u pacientiek, ktoré primárne podstúpia laserové odstránenie nežiadúceho ochlpenia a majú akné na ošerovaných partiách tela. Liečba pulzným farbivovým laserom výrazne eliminuje zápalové prejavy a neestetické začervenanie, ako aj sprievodné poruchy pigmentácie bez nežiadúcich prejavov toxicity, vyskytujúcej sa pri bežne aplikovaných liečebných schémach.

Pri korekcii jaziev s úspechom využívame laserový resurfacing erbiovým (Er:YAG) a frakčným CO2 laserom. Ošetrením sa dosiahne zlúpnutie kožného tkaniva po extrémne tenkých vrstvičkách, čím dôjde nielen k obnoveniu a výraznému prečisteniu pokožky, ale aj k uvoľneniu upchatých vývodov mazových žliaz a následnému vylúčeniu odumretých buniek a stagnujúceho mazu z hlbokých podkožných štruktúr.

Intenzitu ošetrenia volíme podľa individuálych prejavov pacienta. Od najradikálnejšieho resurfacingu až po ošetrenie „počas obedňajšej prestávky“ v podobe laserovej fotorejuvenizácie. Pri hlbokom ošetrení sa vyrovnáva kožný reliéf aj pri hlbokých jazvách. K celkovému zlepšeniu výzoru a ozdraveniu prispieva aj následná výrazná regenerácia kože.