Strie

Strie (striae atrophicae distensae - lat., stretch marks - angl.) vznikajú v dôsledku zápalu a následnej degenerácie podkožia hlavne po rýchlych objemových zmenách organizmu nadmerným roztiahnutím kože (tehotenstvo, obezita, mechanické namáhanie), ako aj vplyvom hormonálnych zmien (tehotenstvo, metabolické ochorenia, doping - anaboliká kulturistov). Čerstvé a aktívne prejavy sú červené a šíria sa, postupom času je možný ich spontánny výbled. Vplyvom degeneratívneho procesu vzniká nevratné narušenie a poškodenie architektoniky podkožia, prejavy imitujú jazvy (ľudovo „pajazvičky“). Subjektívne môžu spôsobovať nepríjemné svrbenie, až pálenie.

Liečba strií je problematická, kozervatívne postupy v podobe rôznych krémov, masáží, výživových doplnkov a pod. sú neúčinné. Určité zlepšenie je možné dosiahnuť agresívnym chemickým peelingom postihnutých oblasti, prípadne dermabráziou.

Jednou z najúčinnejších metód je ošetrenie pulzným farbivovým laserom s dynamickým chladením pokožky. Laserové žiarenie sa absorbuje v poškodenom podkoží, kde priaznivo ovplyvní zápalový a degeneratívny proces vznikajúcich strií. Vplyvom liečby dochádza k vyblednutiu červených strií, ako aj k normalizácii poškodeného kožného reliéfu. Najvhodnejšie je s liečbou začať čo najskôr, aby sa proces vznikajúcej degenerácie zastavil, čím sa predchádza k rozsiahlym kozmeticky rušivým prejavom.