ScleroPlus - farbivový laser s dynamickým chladením pokožky.

Aké kožné a slizničné prejavy je možné liečiť farbivovým laserom ScleroPlus s dynamickým chladením pokožky?

ScleroPlus je laser, ktorým je možné odstrániť cievne prejavy ako metličkové cievky na nohách, rozšírené cievky na tvári (rosacea), hemangiómy, „pavúčiky“, tzv. „ohne“ (naevus flammeus), bradavice (aj na pohlavných orgánoch), keloidné a hypertrofické jazvy s maximálnou účinnosťou a bez tepelného poškodenia okolitého tkaniva, ktoré sa pravidelne vyskytuje pri ošetrení nelaserovými prístrojmi. Je možné liečiť aj strie, ktoré sa často objavujú po tehotenstve, náhlych zmenách telesnej hmotnosti, pri požívaní anabolík a hormonálnych liekov, ako aj tzv. vulvodýniu (chronická choroba vulvy, ciže vonkajších ženských genitálií, ktorú sprevádza pálenie a svrbenie).

Prečo farbivový laser?

Princípom odstránenia cievnych prejavov farbivovým laserom je absorbcia energie žltého laserového lúča v krvnom farbive ošetrovaných cievok. Presne farebne vyladený laserový lúč sa zachytáva v hemoglobíne ošetrovaných cievok bez toho, aby došlo k poškodeniu okolitého tkaniva (proces selektívnej fototermolýzy). Rozšírené alebo zmnožené cievky prijmú energiu, čo vedie k ich cielenému poškodeniu a následnému zániku v podkoží.

Prečo žltý laserový lúč?

Žltý laserový lúč má najoptimálnejšiu vlnovú dlžku vzhladom na absorbčné spektrum hemoglobínu, čo umožňuje aby sa absorboval v krvnom farbive ošetrovaných cievok, a prebehol proces selektívnej fototermolýzy.

Aké rozšírené cievky je možné odstraňovať?

Prístroj má voliteľné 4 vlnové dlžky - 585 nm, 590 nm, 595 nm, 600 nm. Hustotu energie (energy density) je možné nastaviť až na 30/Jcm2. Farbivový laser ScleroPlus je preto možné použiť pri odstranovaní nielen tenkých cievok (napríklad na tvári) ale aj „metličiek“ na dolných končatinách a to až do priemeru 1 - 1,2 mm. Hrubšie „metličky“ je možné odstraňovať alexandritovým laserom s dynamickým chladením pokožky GentleLASE.

Ako prebieha liečba?

Ošetrovaná plocha sa vymedzí zameriavacím svetlom a vyšle sa laserový lúč, ktorého tvar sa najviacej prispôsobí daným cievnym prejavom. Prístrojom je možné ošetrovať lineárne cievne prejavy (ako sú napríklad „metličky“ na dolných končatinách, teleangiektázie na tvári a pod.) tzv. oválnym 2x7 mm spotom. Oválny 2x7 mm spot umožňuje presne kopírovať rozvetvené „metličky“ a ošetrovať len požadované cievne štruktúry bez nešetrného ošetrenia veľkých plôch. Plošné prejavy (naevus flammeus, husté zoskupenia tenších cievok na tvári, sieťovité mikrovarixy najjemnejších kalibrov po sklerotizácii hrubších varixov dolných končatín, cievne výrastky) sa ošetrujú okrúhlym spotom o priemere 5 mm a 7 mm. Počas zákroku sú oči chránené ochrannými okuliarmi.

Ako dlho trvá liečba?

Doba ošetrenia je závislá od rozsahu prejavov. Na menšie prejavy stačí aplikovať niekoľko laserových „výstrelov“. Rozsiahlejšie prejavy si vyžadujú ich väčší počet, preto trvanie zákroku môže varírovať od niekoľkých sekúnd až po minúty.

Čo je to dynamické chladenie pokožky?

Dynamické chladenie je zariadenie, ktoré pred každým laserovým pulzom aplikuje na pokožku chladiacu zmes. Zákrok sa stáva nebolestivý a predchádza sa tým popáleniu, jazveniu a následným pigmentovým zmenám v mieste ošetrenia.

Čo je potrebné dodržať pred a po ošetrení?

Pred a po liečbne neodporúčame opaľovanie ošetrených miest. Po liečbe dochádza k miernemu opuchu a začervenaniu ošetreného miesta, ktoré je možné ochladiť napríklad obkladom alebo ľadom. Na niekoľko dní sa aplikuje v mieste ošetrenia ukľudňujúca hojivá protimikrobiálna masť.